Koordinater
Jeg er helt blodfersk på gcfronten og trenger hjelp! Får ikke til å skrive inn koordinatorene. Har forstått det slik at det skal være 7tall, men ser at mange har 6 (Ø) og 7 (N). Jeg har prøvd å sette til en ekstra null, men uansett hva jeg skriver så er det noe som går galt når jeg trykker OK. Da forandrer tallet seg og er ikke lenger det jeg har tastet. Kan noen hjelpe? Har blinket meg ut noen cacher i nærområdet som jeg har lyst til å finne! Kanskje jeg blir hektet?
Re: Koordinater
Kansje du skal prøve N 7 og Ø 8 så skal det hjelpeLin skrev:Jeg er helt blodfersk på gcfronten og trenger hjelp! Får ikke til å skrive inn koordinatorene. Har forstått det slik at det skal være 7tall, men ser at mange har 6 (Ø) og 7 (N). Jeg har prøvd å sette til en ekstra null, men uansett hva jeg skriver så er det noe som går galt når jeg trykker OK. Da forandrer tallet seg og er ikke lenger det jeg har tastet. Kan noen hjelpe? Har blinket meg ut noen cacher i nærområdet som jeg har lyst til å finne! Kanskje jeg blir hektet?
Re: Koordinater
Nix, det er ikke helt det jeg mener.... Her er kopi av et tilfeldig valgt eksempel: UTM: 32V E 539691 N 6546073 .
Slik jeg har skjønt det skal det være 7 siffer på begge to (E og N). Er det noe jeg misforstår helt, eller?
Slik jeg har skjønt det skal det være 7 siffer på begge to (E og N). Er det noe jeg misforstår helt, eller?
Re: Koordinater
Hva slags GPS har du?Lin skrev:Nix, det er ikke helt det jeg mener.... Her er kopi av et tilfeldig valgt eksempel: UTM: 32V E 539691 N 6546073 .
Slik jeg har skjønt det skal det være 7 siffer på begge to (E og N). Er det noe jeg misforstår helt, eller?
Skal koordinatene oppgis i UTM format?
Det er vanligst å anngi koordinater i dette formatet: N 59 12.345 E 010 12.345
I hvertfall for Garmin GPSer selv om det er mulig å bruke andre formater også.
Jeg vet at koordinater kan angis på mange måter,
men her er det sikkert andre som kan dette bedre enn meg.
Sist redigert av Vidar_M den man 21 apr 2008 22:14, redigert 2 ganger totalt.
Re: Koordinater
Dersom det skal være 7 siffer på begge skal første siffer i Øst-koordinaten være 0 (null).Lin skrev:Nix, det er ikke helt det jeg mener.... Her er kopi av et tilfeldig valgt eksempel: UTM: 32V E 539691 N 6546073 .
Slik jeg har skjønt det skal det være 7 siffer på begge to (E og N). Er det noe jeg misforstår helt, eller?
Det vanlige er 6 siffer i øst, og 7 i nord.
Du kan lese litt om det her.
Re: Koordinater
Jeg har en Garmin 60csx. På koordinatsiden står det UTM. Da skal jeg vel ikke bruke det du refererte til?
Re: Koordinater
Nei, det Vidar refererer til er Lengde/Breddegrader med desimalminutter. Du kan endre oppsettet på din CSx, og sette den opp med den varianten også. I geocaching er det nok mest vanlig å bruke det (tror jeg).Lin skrev:Jeg har en Garmin 60csx. På koordinatsiden står det UTM. Da skal jeg vel ikke bruke det du refererte til?
Re: Koordinater
På Garmin 60CSx endres oppsettet for angivelse av koordinater under
Oppsett->Enheter->Posisjonsformat
Oppsett->Enheter->Posisjonsformat
Re: Koordinater
Er dette i nærheten av Stathelle. Prøv å skrive inn slik: 32 V 539691 6546073 eller N59 03.134 E9 41.514. Jeg gjorde dette i Mapsource og ikke på selve GPS-en.
Re: Koordinater
Bjorges tips hjalp. Jeg satte en o i begynnelsen og vips da havnet jeg der jeg ville! I morgen får jeg leser mer om kart og koordinater... Så får jeg se hvordan jeg skal ha innstillingen på GPS'en. Takk og godnatt!
Re: Koordinater
Skriver man UTM: 32V E 539691 N 6546073 er det selvfølgelig ikke til å misforståbjorges skrev:Dersom det skal være 7 siffer på begge skal første siffer i Øst-koordinaten være 0 (null).Lin skrev:Nix, det er ikke helt det jeg mener.... Her er kopi av et tilfeldig valgt eksempel: UTM: 32V E 539691 N 6546073 .
Slik jeg har skjønt det skal det være 7 siffer på begge to (E og N). Er det noe jeg misforstår helt, eller?
Det vanlige er 6 siffer i øst, og 7 i nord.
Du kan lese litt om det her.
32V 539691 6546073 er en vanligere (og riktigere) skrivemåte
32V 0539691 6546073 ser man noen ganger brukt, men er da en lett blanding med MGRS (en militær avart av UTM).
Artikklelen bjørges refererer til nevner Kjentmannsmerkets notasjon, og det ligner enda mer på MGRS uten å være det,
og siden det er så mange aktive kjenmannspostfolk i forumet burde de fortelle de som lager koordinater til dette at de
enten burde bruke UTM eller MGRS, og i alle fall ikke en egen særblanding av disse.
Forøvrig står det noe om koordinatsystemer og omreging også i
http://www.milvang.no/gps/gpsconv/gpsconv.html
Otto Milvang