Kommunedata i GSAK
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
I dagens GSAK-patch (8.2.1.40) er det blitt gjort en viktig endring: Nå ligger det polygonfiler for både fylker og kommuner på GSAK-serveren.
Tidligere har det vært slik at fylkesdata i GSAK ble lagt inn i County-feltet, noe som er logisk hvis man ser på ordene, men ikke når man ser på rekkefølgen av de administrative nivåene. I tillegg følger fylkesnavn med som "State" fra PQ-er fra gc.com, og dermed har mange hatt problemer med at fylkesnavn havnet i både State og County i GSAK. Dessuten har "State" og "County" i GSAK blitt oversatt med hhv. "Fylke" og "Kommune".
Man kan installere patchen fra http://gsak.net/GSAK821B40.exe.
Nå er det slik at dataene som ligger til grunn for polygonfilene (OSM), ikke er 100 % nøyaktige. Det kan derfor hende at cacher blir tagget med feil kommune - i så fall er det fint om det blir rapportert her, slik at vi kan tilpasse polygonfilene. Oppgi da hvilken cache det dreier seg om, og beskriv hvordan grensen går feil. Aller helst ser vi at det blir korrigert i OSM, men listen ligger kanskje litt høyt for folk flest å få til det.
Når det gjelder hvordan man bruker disse nye dataene, så kan det nevnes at for å få kommunedata med ved innlesing av GPX-filer (f.eks. PQ-er), kan man bruke verdien "Y" i feltet "Oppdater kommune" i dialogen "Last inn GPX-/LOC-/ZIP-fil" i GSAK. Man kan også bruke makroen "CountryStateCounty" for å fylle ut blanke felt på eksisterende cacher i GSAK. I tillegg er det nå slik at alle makroer som bruker GSAK-funksjonen "getCounty" nå henter inn kommunenavn i stedet for fylkesnavn. Dette kan muligens få konsekvenser for enkelte makroer, hvis de forventer fylkesnavn i Norge med den funksjonen. I så fall er det bare et spørsmål om å endre til "getState".
Tidligere har det vært slik at fylkesdata i GSAK ble lagt inn i County-feltet, noe som er logisk hvis man ser på ordene, men ikke når man ser på rekkefølgen av de administrative nivåene. I tillegg følger fylkesnavn med som "State" fra PQ-er fra gc.com, og dermed har mange hatt problemer med at fylkesnavn havnet i både State og County i GSAK. Dessuten har "State" og "County" i GSAK blitt oversatt med hhv. "Fylke" og "Kommune".
Man kan installere patchen fra http://gsak.net/GSAK821B40.exe.
Nå er det slik at dataene som ligger til grunn for polygonfilene (OSM), ikke er 100 % nøyaktige. Det kan derfor hende at cacher blir tagget med feil kommune - i så fall er det fint om det blir rapportert her, slik at vi kan tilpasse polygonfilene. Oppgi da hvilken cache det dreier seg om, og beskriv hvordan grensen går feil. Aller helst ser vi at det blir korrigert i OSM, men listen ligger kanskje litt høyt for folk flest å få til det.
Når det gjelder hvordan man bruker disse nye dataene, så kan det nevnes at for å få kommunedata med ved innlesing av GPX-filer (f.eks. PQ-er), kan man bruke verdien "Y" i feltet "Oppdater kommune" i dialogen "Last inn GPX-/LOC-/ZIP-fil" i GSAK. Man kan også bruke makroen "CountryStateCounty" for å fylle ut blanke felt på eksisterende cacher i GSAK. I tillegg er det nå slik at alle makroer som bruker GSAK-funksjonen "getCounty" nå henter inn kommunenavn i stedet for fylkesnavn. Dette kan muligens få konsekvenser for enkelte makroer, hvis de forventer fylkesnavn i Norge med den funksjonen. I så fall er det bare et spørsmål om å endre til "getState".
Re: Kommunedata i GSAK
Flotte greier - da blir det enklere å sjekke om man kvalifiserer til diverse challenge-cacher
Re: Kommunedata i GSAK
Jeg har brukt makroen CountyInfoNorway for å legge inn kommuner - er det fortsatt denne som brukes, bare at polygonfilene nå ligger på GSAK-serveren istedet for å måtte lastes ned et eksternt sted? Eller har det kommet mer innebygget funksjonalitet for å sette kommunenavnet automatisk?
Jeg merket meg at de opprinnelige polygonfilene hadde et spesialtegn foran stor Ø på de kommunene som hadde dette i seg (f.eks. Ølen, Øvre Eiker o.l.). Jeg korrigerte bare dette lokalt hos meg, men kanskje greit om det blir rettet sentralt også. Hvis det ikke allerede er gjort.
Jeg merket meg at de opprinnelige polygonfilene hadde et spesialtegn foran stor Ø på de kommunene som hadde dette i seg (f.eks. Ølen, Øvre Eiker o.l.). Jeg korrigerte bare dette lokalt hos meg, men kanskje greit om det blir rettet sentralt også. Hvis det ikke allerede er gjort.
- Raggsokk
Re: Kommunedata i GSAK
Flotte saker, det har jeg ventet på, så når GSAK oppdateringen kom testet jeg dette på min database over cacher jeg enda ikke har funnet i Oslo, og da var det bare 107 av 227 cacher som fikk inn Oslo i Countyfeltet. Resten ble ikke fylt inn... Ingen fikk feil kommunenavn ihvertfall.
Hvis jeg derimot kjører Bjoff's macro, CountyInfoNorway, så blir alt fylt inn riktig.
Hvis jeg derimot kjører Bjoff's macro, CountyInfoNorway, så blir alt fylt inn riktig.
Mvh Catch
Re: Kommunedata i GSAK
Jeg slet litt med dette også, og etter litt sjekking fant jeg at det i katalogen appdata\roaming\gsak\locations\counties\all_nor\ lå de gamle fylkesfilene.Catch skrev:Flotte saker, det har jeg ventet på, så når GSAK oppdateringen kom testet jeg dette på min database over cacher jeg enda ikke har funnet i Oslo, og da var det bare 107 av 227 cacher som fikk inn Oslo i Countyfeltet. Resten ble ikke fylt inn... Ingen fikk feil kommunenavn ihvertfall.
Jeg slettet hele locations-katalogen og ved neste oppdatering da lastet gsak ned de korrekte filene med firesifred navn, og alt ble oppdatert som det skal. Om dette er et problem som er isolert for meg eller ikke vet jeg ikke, mulig det er det ettersom jeg har fiklet litt med slike data tidligere.
Re: Kommunedata i GSAK
Egentlig burde vel dette vært en del av rutinen ved publisering av cachen, dvs. at man i tillegg til å velge fylke også velger kommune. Eller er det noen fallgruber jeg ikke ser eller forstår? Burde vel ikke være noe stort problem å utvide med en ekstra tabell i basen deres...
Re: Kommunedata i GSAK
Sentralt vedlikehold?krl69 skrev:Egentlig burde vel dette vært en del av rutinen ved publisering av cachen, dvs. at man i tillegg til å velge fylke også velger kommune. Eller er det noen fallgruber jeg ikke ser eller forstår? Burde vel ikke være noe stort problem å utvide med en ekstra tabell i basen deres...
Det er jo slik jeg oppfatter stadig oppe diskusjoner om de land/fylker som kan velges ved utleggelse av cacher, så enda et nivå styrt av amerikanere uten noen form for lokal kjennskap tror jeg er en sikker oppskrift på katastrofe.
Re: Kommunedata i GSAK
Det gjorde susen. Testet på en par databaser og alle countyfeltene ble fylt inn. Mange takk for tipsetbjoff skrev:Jeg slet litt med dette også, og etter litt sjekking fant jeg at det i katalogen appdata\roaming\gsak\locations\counties\all_nor\ lå de gamle fylkesfilene.Catch skrev:Flotte saker, det har jeg ventet på, så når GSAK oppdateringen kom testet jeg dette på min database over cacher jeg enda ikke har funnet i Oslo, og da var det bare 107 av 227 cacher som fikk inn Oslo i Countyfeltet. Resten ble ikke fylt inn... Ingen fikk feil kommunenavn ihvertfall.
Jeg slettet hele locations-katalogen og ved neste oppdatering da lastet gsak ned de korrekte filene med firesifred navn, og alt ble oppdatert som det skal. Om dette er et problem som er isolert for meg eller ikke vet jeg ikke, mulig det er det ettersom jeg har fiklet litt med slike data tidligere.
Mvh Catch
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Dette skal være riktig nå. Men samtidig ser jeg at fylkesnavnelisten ikke har norske bokstaver, med "Ostfold" og "Sor-Trondelag" som resultat. Det er en smal sak å fikse, jeg skal sende Clyde nye filer for dette.Raggsokk skrev:Jeg har brukt makroen CountyInfoNorway for å legge inn kommuner - er det fortsatt denne som brukes, bare at polygonfilene nå ligger på GSAK-serveren istedet for å måtte lastes ned et eksternt sted? Eller har det kommet mer innebygget funksjonalitet for å sette kommunenavnet automatisk?
Jeg merket meg at de opprinnelige polygonfilene hadde et spesialtegn foran stor Ø på de kommunene som hadde dette i seg (f.eks. Ølen, Øvre Eiker o.l.). Jeg korrigerte bare dette lokalt hos meg, men kanskje greit om det blir rettet sentralt også. Hvis det ikke allerede er gjort.
Polygonfilene som ble sendt til Clyde, kommer fra bjoffs makro. De eneste endringene er justering av grenselinjene til Frosta og Hægebostad kommuner, samt at Mosvik og Inderøy kommuner er slått sammen til en ny Inderøy kommune. Men bjoffs tips om å slette all_nor-mappen er altså nødvendig hvis man har brukt makroer tidligere, som har lastet ned polygonfilene. Skal sjekke om Clyde kan gjøre noe med dette.Catch skrev:Hvis jeg derimot kjører Bjoff's macro, CountyInfoNorway, så blir alt fylt inn riktig.
Re: Kommunedata i GSAK
Makroen fyller korrekt inn kommenenavn for cacher der dette feltet er tomt, men overskriver ikke fylkesnavn som fra før ligger i feltet for de fleste cachene. Jeg antar at det må være en måte massivt å fjerne disse datene på for deretter å kjøre inn kommuner på ny, men hvordan?
Re: Kommunedata i GSAK
Sjekk hva du finner under Database -> Global replace.
Det er nok lurt å prøve dette på en test-database først.
Det er nok lurt å prøve dette på en test-database først.
Re: Kommunedata i GSAK
Denne bør vel gjøre jobben:Kjedalen skrev:Makroen fyller korrekt inn kommenenavn for cacher der dette feltet er tomt, men overskriver ikke fylkesnavn som fra før ligger i feltet for de fleste cachene. Jeg antar at det må være en måte massivt å fjerne disse datene på for deretter å kjøre inn kommuner på ny, men hvordan?
http://gsak.net/board/index.php?showtop ... ntry102062
Mvh Catch
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Nå er det kommet en ny build (42+) hvor problemet med all_nor-mappen skal være fikset. I tillegg er polygonfilene for fylkene oppdatert slik at de skal returnere navn med norske bokstaver.
Siste build per nå er 8.2.1.44: http://gsak.net/GSAK821B44.exe
Ny versjon av alle polygonfilene er også sendt inn nå, og blir tilgjengelige med neste build.
En konsekvens av at fylkespolygonene og kommunepolygonene er laget på ulike måter og dermed har ulike grenselinjer, er at f.eks. to cacher i Bærum, én i Nittedal og én i Oppegård får fylke "Oslo". Om disse blir tagget med riktig kommune nå, avhenger av nøyaktigheten i OSM, men uansett bør filtrering på kommunen og fylket Oslo resultere i de samme cachene.
Jeg har derfor laget et skript for å ekstrahere polygonfiler for både fylker og kommuner fra OSM, og har brukt en litt annen tilnærming enn bjoff til hvordan filene genereres. Derfor blir også alle kommunepolygonene nå oppdatert. Og dersom det nå er behov for å justere grenselinjene (OSM-grensene er det nok ymse presisjon på, kanskje unntatt riksgrensene mot Finland og Russland), er det utvilsomt best om det gjøres i OSM, hvorpå polygonene for de berørte kommunene kan genereres på nytt.
Siste build per nå er 8.2.1.44: http://gsak.net/GSAK821B44.exe
Ny versjon av alle polygonfilene er også sendt inn nå, og blir tilgjengelige med neste build.
En konsekvens av at fylkespolygonene og kommunepolygonene er laget på ulike måter og dermed har ulike grenselinjer, er at f.eks. to cacher i Bærum, én i Nittedal og én i Oppegård får fylke "Oslo". Om disse blir tagget med riktig kommune nå, avhenger av nøyaktigheten i OSM, men uansett bør filtrering på kommunen og fylket Oslo resultere i de samme cachene.
Jeg har derfor laget et skript for å ekstrahere polygonfiler for både fylker og kommuner fra OSM, og har brukt en litt annen tilnærming enn bjoff til hvordan filene genereres. Derfor blir også alle kommunepolygonene nå oppdatert. Og dersom det nå er behov for å justere grenselinjene (OSM-grensene er det nok ymse presisjon på, kanskje unntatt riksgrensene mot Finland og Russland), er det utvilsomt best om det gjøres i OSM, hvorpå polygonene for de berørte kommunene kan genereres på nytt.
Re: Kommunedata i GSAK
Takker så mye for hjelpen. Jeg lette og lette i menyene, men hadde oversett ordet "globalt". Makroen med overskriving fungerte også perfekt, så da var kommunene på plass. Jeg ser at det er blitt noen feil for cacher nær kommunegrensene, men får vel vente til de nye kommunepolygonene er på plass og deretter foreta ei ny kjøring før jeg eventuelt melder fra om unøyaktighet i OSM-grensene.
Re: Kommunedata i GSAK
Med build 8.2.1.45 ser jeg f.eks at:
Bærum blir Bærum
og
Oppegård blir OppegÃ¥rd
Bærum blir Bærum
og
Oppegård blir OppegÃ¥rd
Mvh Catch