Koordinater.
Jeg kjøpte ny mobil og her viser GPSen ett annet format. Min Etrex og konas mobil viser samme formatet, mens den nye mobilen viser att annet. Ifølge opplysninger jeg har sier de at den nye viser i desimalgrader ? Hva er forskjellen og hvordan kan dette omregnes ?
Re: Koordinater.
Hei!
Du kan lese mer om de forskjellige formatene som koordinater oppgis på, her på wiki:
http://wiki.gcinfo.no/Koordinatsystem
Det er helt sikkert mulig å endre oppsettet på den nye mobilen til det du er vant til. For å kunne hjelpe deg med det, er det nyttig å vite hvilket program du bruker når du får koordinater på dette formatet, og kanskje også akkurat hvordan koordinatene ser ut. Er det noe slikt? 60.26323 10.61075
Du kan lese mer om de forskjellige formatene som koordinater oppgis på, her på wiki:
http://wiki.gcinfo.no/Koordinatsystem
Det er helt sikkert mulig å endre oppsettet på den nye mobilen til det du er vant til. For å kunne hjelpe deg med det, er det nyttig å vite hvilket program du bruker når du får koordinater på dette formatet, og kanskje også akkurat hvordan koordinatene ser ut. Er det noe slikt? 60.26323 10.61075
Re: Koordinater.
Coordinatene fremstår som N 59¤25,869 E 009¤01,242. (¤ er 0en som gradetegn)
Dette er slik jeg også får posisjonen til cachene oppgitt når jeg søker de.
Dette er slik jeg også får posisjonen til cachene oppgitt når jeg søker de.
Re: Koordinater.
Formatet jeg får fra feks kommunekart er:N 65881391 Ø501164 eller omregnet til desimalgrader 59,431341 9,020533.
Denne utregningen ligger på kartsiden, men som sagt er det ikke det formatet jeg er ute etter.
Denne utregningen ligger på kartsiden, men som sagt er det ikke det formatet jeg er ute etter.
Re: Koordinater.
Koordinatene er her i desimalminutter som er det vanlige å bruke i geocaching.Moland skrev:Coordinatene fremstår som N 59¤25,869 E 009¤01,242. (¤ er 0en som gradetegn)
Dette er slik jeg også får posisjonen til cachene oppgitt når jeg søker de.
N 65881391 Ø501164 er UTM-koordinater i en eller annen sone, i Sør-Norge gjerne sone 32V. Men har du ikke oppgitt ett siffer for mye i nord-koordinaten - den skal bare ha 7 siffer. Øst-koordinaten har 6 siffer og skal oppgis først i UTM.Moland skrev:Formatet jeg får fra feks kommunekart er:N 65881391 Ø501164 eller omregnet til desimalgrader 59,431341 9,020533.
Denne utregningen ligger på kartsiden, men som sagt er det ikke det formatet jeg er ute etter.
På eldre kart i store målestokker (f.eks. Økonomisk kartverk i målestokk 1:5000/1:10 000 eller kommunens/vegvesenets 1:1000-kart) vil du også kunne finne NGO48-koordinater. Nord-koordinatene oppgis her som x-koordinater og øst-koordinatene som y-koordinater. Nord-koordinatene har inntil 7 siffer og øst-koordinatene inntil 5 siffer (pluss eller minus).
På blant annet http://www.norgeskart.no kan du transformere koordinater mellom alle disse koordinatsystemene, og flere til. Velg fanen Verktøy og "Transformer koordinater". Du må huske å bruke EU89 (Euref89) i aktuell UTM-sone eller geografisk (grader...). ED50 er et tidligere UTM-system som nå i hovedsak er gått ut av bruk.
Re: Koordinater.
En annen og kanskje enklere måte er denne som jeg ofte benytter meg av på Oregonen. Jeg regner med at du også på Etrex30 kan bytte mellom ulike koordinsystemer:Kjedalen skrev:På blant annet http://www.norgeskart.no kan du transformere koordinater mellom alle disse koordinatsystemene, og flere til. Velg fanen Verktøy og "Transformer koordinater". Du må huske å bruke EU89 (Euref89) i aktuell UTM-sone eller geografisk (grader...). ED50 er et tidligere UTM-system som nå i hovedsak er gått ut av bruk.
Hvis du har UTM-koordinater du vil se i f.eks. geografiske desimalminutter, innstiller du først GPSen på UTM, oppretter et veipunkt og puncher inn (eller tar) koordinatene. Så stiller du om koordinatystem til det du ønsker å se og bruker så veipunktstyrer på det aktuelle veipunktet. Der finner du da koordinatene i ønsket system.
Re: Koordinater.
Hei.
Ja ett-talet i N skulle vært komma.
Takk for alle opplysninger, da er det bare å prøve i praksis alle forslagene.
Takk igjen.
Ja ett-talet i N skulle vært komma.
Takk for alle opplysninger, da er det bare å prøve i praksis alle forslagene.
Takk igjen.
Re: Koordinater.
Omrekning frå desimalgrader til grader* minutt,desimal er såre enkelt.
grader,desimal -> grader* minutt,desimal
fjern desimalen frå grader så tar brukar du den multiplisert med 60 for å få minutt,desimal
Eks:
58.234567 -> 58* 0.234567*60 = 58* 14.07402
Grader* minutt,desimal er vanleg å bruke på sjøen og i Geocaching
Grader,desimal er f.eks. brukt i navigasjonssystemet som eg har i bilen, og eg likar det ikkje.
UTM koordinatar (som du kan finne meir om ved å google) går nokså forenkla ut frå at jorda er flat og firkanta og reknar i avstand meter aust og nord frå eit tenkt nullpunkt (i den aktuelle sona).
grader,desimal -> grader* minutt,desimal
fjern desimalen frå grader så tar brukar du den multiplisert med 60 for å få minutt,desimal
Eks:
58.234567 -> 58* 0.234567*60 = 58* 14.07402
Grader* minutt,desimal er vanleg å bruke på sjøen og i Geocaching
Grader,desimal er f.eks. brukt i navigasjonssystemet som eg har i bilen, og eg likar det ikkje.
UTM koordinatar (som du kan finne meir om ved å google) går nokså forenkla ut frå at jorda er flat og firkanta og reknar i avstand meter aust og nord frå eit tenkt nullpunkt (i den aktuelle sona).
Re: Koordinater.
Jeg tror salige Mercator (M'en i UTM) hadde rotert i grava hvis han hadde visst at du beskyldte han for å ha gått ut fra at jorda er flat (og firkantet). UTM er en veldig vanlig kartprojeksjon hvor den ellipsoideformede jordoverflaten projiseres på en tenkt sylinder som tangerer jordoverflaten i UTM-sonens sentralmeridian. Eller egentlig skjærer sylinderen litt under jordoverflaten, faktisk. Når sylinderen så tenkes brettet ut får man et plant kart med rettvinklede UTM-koordinater. He-he, vet at du forenklet men måtte bare dra den!ok67 skrev:UTM koordinatar (som du kan finne meir om ved å google) går nokså forenkla ut frå at jorda er flat og firkanta og reknar i avstand meter aust og nord frå eit tenkt nullpunkt (i den aktuelle sona).