Kommunedata i GSAK
Når det gjelder kommunegrensene, lurer jeg på om det i det siste har vært undersøkt med rettighetshaverne til de offisielle grensene (Kartverket, Geovekst og kommuner) om hva det ville koste å få tilgang til disse til vårt formål. Vi er jo mange i Kartverket, kommuner og andre Norge Digitalt-parter som har tilgang til de offisielle, digitale grensene, men vi kan selvsagt ikke tilby dem til Geocaching uten å ha rettigheter til det. Men kanskje er det undersøkt og funnet for kostbart?
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Ja, jeg har også registrert dette. Dumt at vi ikke klarer å få til alt på en gang. Ballen er hos Clyde nå, så får vi se om det er hos ham eller hos meg feilen ligger. Unasett er det et Unicode/Ansi-problem.Catch skrev:Med build 8.2.1.45 ser jeg f.eks at:
Bærum blir Bærum
og
Oppegård blir OppegÃ¥rd
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Ifølge en mailkorrespondanse fra 2004 er jo prisen på nivået 30.000 pluss mva per år. Jeg regner med at det har skjedd endringer siden da, men hvilke kjenner ikke jeg til. Arbeidet til Fri Geo Norge ser i hvert fall ut til å ha gått litt i stå, med ett år siden siste oppdatering.Kjedalen skrev:Når det gjelder kommunegrensene, lurer jeg på om det i det siste har vært undersøkt med rettighetshaverne til de offisielle grensene (Kartverket, Geovekst og kommuner) om hva det ville koste å få tilgang til disse til vårt formål. Vi er jo mange i Kartverket, kommuner og andre Norge Digitalt-parter som har tilgang til de offisielle, digitale grensene, men vi kan selvsagt ikke tilby dem til Geocaching uten å ha rettigheter til det. Men kanskje er det undersøkt og funnet for kostbart?
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Med build 46 ser det ut til at alle problemene så langt, er løst.
Med siste patch fungerer alle tre nivåer av CountryStateCounty-makroen tilfredsstillende for norske cacher.
Det jeg har funnet ut underveis, er at fem cacher på svenskegrensen etter OSM-grensene verken ligger i Sverige eller i Norge. Ett av landenes OSM-grenser må justeres for å fikse dette.
Ellers er Sandefjord-enklaven i Larvik kommune ignorert, ettersom det ikke var mulig å ekstrahere dette fra OSM på en måte som GSAK kan bruke. Det kan muligens løses ved å ha to polygonfiler for hver av disse kommunene, men så vidt jeg vet, finnes det ikke noen cacher i denne enklaven, så da er det forhåpentligvis ikke noe problem?
Med siste patch fungerer alle tre nivåer av CountryStateCounty-makroen tilfredsstillende for norske cacher.
Det jeg har funnet ut underveis, er at fem cacher på svenskegrensen etter OSM-grensene verken ligger i Sverige eller i Norge. Ett av landenes OSM-grenser må justeres for å fikse dette.
Ellers er Sandefjord-enklaven i Larvik kommune ignorert, ettersom det ikke var mulig å ekstrahere dette fra OSM på en måte som GSAK kan bruke. Det kan muligens løses ved å ha to polygonfiler for hver av disse kommunene, men så vidt jeg vet, finnes det ikke noen cacher i denne enklaven, så da er det forhåpentligvis ikke noe problem?
Re: Kommunedata i GSAK
Finnes det kommune- og fylkeskart for Norge. Jeg finner tre kart for Norway i oppsettet, men det gir kun fylkene merket med rødt.
Re: Kommunedata i GSAK
Artig. Sandefjord har en eksklave i Larvik! Det fortjener jo å være tema for en cacheGadgetCats skrev:[...]Sandefjord-enklaven i Larvik kommune[...]
Se eksklaven i OpenStreetMap: http://www.openstreetmap.org/?mlat=59.1 ... 32&zoom=15
Re: Kommunedata i GSAK
Så lenge det ikke er cacher der vil jo dette være en ikke-sak, men dette kan antageligvis løses på samme måte som SørAfrika/Lesotho er løst, der er jo Lesotho en 'øy' inne i SørAfrika.GadgetCats skrev:Ellers er Sandefjord-enklaven i Larvik kommune ignorert, ettersom det ikke var mulig å ekstrahere dette fra OSM på en måte som GSAK kan bruke. Det kan muligens løses ved å ha to polygonfiler for hver av disse kommunene, men så vidt jeg vet, finnes det ikke noen cacher i denne enklaven, så da er det forhåpentligvis ikke noe problem?
Men etter denne diskusjonen varer det sikkert ikke lenge før det dukker opp en cache der.
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Ja, Lesotho er en enklave i Sør-Afrika, og dette fungerer i GSAK. Jeg skal høre med Clyde om hvordan det kan gjøres. Himberg er altså en enklave i Larvik, men samtidig en eksklave for Sandefjord. Ergo må både eksklaven og enklaven kunne defineres i polygonfilene, og det går ikke per i dag. Lesotho er bare en enklave.bjoff skrev:Så lenge det ikke er cacher der vil jo dette være en ikke-sak, men dette kan antageligvis løses på samme måte som SørAfrika/Lesotho er løst, der er jo Lesotho en 'øy' inne i SørAfrika.
Så vidt jeg vet, finnes det ikke noe norsk kommunekart for GSAK ennå. Det er nok en del plunder å få til, siden vi har et langt land med mange kommuner, slik at i en måleståkk som er håndterbar, blir enkelte kommuner bare en eller to piksler. Men den som har tid, kunnskap og lyst, kan jo bare sette i gang og lage!ingsve skrev: Finnes det kommune- og fylkeskart for Norge.
Re: Kommunedata i GSAK
Vi har samme situasjon mellom Sør- og Nord-Trøndelag, der vi har en fylkesenklave/-eksklave i tilleggolea skrev:Artig. Sandefjord har en eksklave i Larvik! Det fortjener jo å være tema for en cacheGadgetCats skrev:[...]Sandefjord-enklaven i Larvik kommune[...]
Se eksklaven i OpenStreetMap: http://www.openstreetmap.org/?mlat=59.1 ... 32&zoom=15
Dere finner dem her: N 63 20'49.55" E 10 52'5.79"
- GadgetCats
- Bruker
- Innlegg:239
- Registrert:man 05 okt 2009 11:47
- Sted:Bergen
- Kontakt:
Re: Kommunedata i GSAK
Jeg har korrespondert litt med Clyde, og det skal la seg gjøre å fikse dette med ekstra polygonfiler. Om det noen gang vil komme til nytte, er en annen sak, men det gjør jo ingenting om det blir rett håndtert
Det blir da ekstra filer for kommunene Sandefjord, Larvik, Malvik og Stjørdal, og for Nord- og Sør-Trøndelag.
Kan noen forresten uttale seg om cacher i Asker og Bærum blir merket med riktig fylke av GSAK nå? De kommunene ligger vel teknisk sett i en eksklave til resten av Akershus, men med grenser som krysser Oslofjorden er det ingen eksklave polygonmessig. Så jeg regner med dette er riktig slik det er.
Det blir da ekstra filer for kommunene Sandefjord, Larvik, Malvik og Stjørdal, og for Nord- og Sør-Trøndelag.
Kan noen forresten uttale seg om cacher i Asker og Bærum blir merket med riktig fylke av GSAK nå? De kommunene ligger vel teknisk sett i en eksklave til resten av Akershus, men med grenser som krysser Oslofjorden er det ingen eksklave polygonmessig. Så jeg regner med dette er riktig slik det er.
Re: Kommunedata i GSAK
Etter at det i revidert statsbudsjett er bevilget 10 mill. kroner til frigivelse av diverse kartdata, vil administrative grenser bli frigitt i løpet av året. Jeg regner med at det betyr at vi da fritt kan benytte oss av Kartverkets data i GSAK og med det sørge for at cachene havner i rett kommune. Ellers frigis N50 (både vektor og raster), vegnett og vegadresser. Om dette betyr at vi etter hvert kan forvente oss også billigere kartdata til GPSene, vet jeg ikke.
Re: Kommunedata i GSAK
Det er nok dessverre Garmin som tar brorparten av prisen for et kartdatasett til GPSene. Kartprodusentene mottar en brøkdel av prisen, mens tilrettelegger og Garmin (for Garmineneheter) tar resten.Kjedalen skrev:Etter at det i revidert statsbudsjett er bevilget 10 mill. kroner til frigivelse av diverse kartdata, vil administrative grenser bli frigitt i løpet av året. Jeg regner med at det betyr at vi da fritt kan benytte oss av Kartverkets data i GSAK og med det sørge for at cachene havner i rett kommune. Ellers frigis N50 (både vektor og raster), vegnett og vegadresser. Om dette betyr at vi etter hvert kan forvente oss også billigere kartdata til GPSene, vet jeg ikke.
Forøvrig er vel såvidt jeg vet siste versjon av Garminkartene basert på et mer detaljert kart en N50.
Re: Kommunedata i GSAK
Nå som de originale administrative grensene er frigitt, er det noen som har tanker om forbedring av kommunegrensene i GSAK slik at cacher også nær grensene blir plassert i rett kommune? Men kanskje er originaldataene for detaljerte til at de kan brukes direkte? Kanskje krafig siling/forenkling må til slik at cacher kloss i kommunegrenser likevel kan havne feil?
Re: Kommunedata i GSAK
Det enkleste er vel at kommunegrensene er såkalt lukkede polygoner, tror ikke det har så stor betydning om de er detaljert eller ikke, men slik de ligger er de bestående av enkeltlinjer som kun henger sammen logisk ved at de er knyttet til hverandre i filen.Kjedalen skrev:Nå som de originale administrative grensene er frigitt, er det noen som har tanker om forbedring av kommunegrensene i GSAK slik at cacher også nær grensene blir plassert i rett kommune? Men kanskje er originaldataene for detaljerte til at de kan brukes direkte? Kanskje krafig siling/forenkling må til slik at cacher kloss i kommunegrenser likevel kan havne feil?
Det som kan være en utfordring er enklaver, hvor en kommune har areal inni en annen. Vet at dette er tilfelle på fylkesnivå, men har ikke sjekket om slikt fins på kommunenivå.
Re: Kommunedata i GSAK
Jeg vet ikke hvor oppdatert Wikipedia er, men det finnes noe info her:bjorges skrev:Det enkleste er vel at kommunegrensene er såkalt lukkede polygoner, tror ikke det har så stor betydning om de er detaljert eller ikke, men slik de ligger er de bestående av enkeltlinjer som kun henger sammen logisk ved at de er knyttet til hverandre i filen.Kjedalen skrev:Nå som de originale administrative grensene er frigitt, er det noen som har tanker om forbedring av kommunegrensene i GSAK slik at cacher også nær grensene blir plassert i rett kommune? Men kanskje er originaldataene for detaljerte til at de kan brukes direkte? Kanskje krafig siling/forenkling må til slik at cacher kloss i kommunegrenser likevel kan havne feil?
Det som kan være en utfordring er enklaver, hvor en kommune har areal inni en annen. Vet at dette er tilfelle på fylkesnivå, men har ikke sjekket om slikt fins på kommunenivå.
http://no.wikipedia.org/wiki/Enklave_og ... -eksklaver