Alt man vet går ann, men som man ikke vet hvordan man gjør...
Jeg har nå klart å overføre alle mystery med corrected coordinates til GPS. Men da går jeg glipp av alle som ikke har det og som skal kunne "løses ute i feltet"...
Så at noen har beskrevet at de får alle med corrected coordinates med en prikk eller et utropstegn foran i cachenavnet. På den måten kan jeg ha alle cachene for et område inne og samtidig slippe å huske på navnet til de løste..
Nå har jeg brukt mye tid på dette (i hvert fall i følge fruen..) med å Google og lete i gsakforumet. Noen som kan forklare meg hvordan?
Gsak corrected coordinates
Re: Gsak corrected coordinates
Jeg bruker makroen 'GarminExport' til å kopiere data til GPSr'en, og der haker jeg av i feltet 'Use Custom Cache Name' og setter inn følgende i feltet under: "%correct=* %name".
Da vil mysteries med endrede koordinater komme frem på GPS'en med navn '* Mysterycache' mens de som ikke er løst kommer med navn uten denne stjernen. Jeg eksporterer alle mysteries uavhengig av om de ha CC eller ei ettersom mange faktisk finnes på oppgitt posisjon.
Da vil mysteries med endrede koordinater komme frem på GPS'en med navn '* Mysterycache' mens de som ikke er løst kommer med navn uten denne stjernen. Jeg eksporterer alle mysteries uavhengig av om de ha CC eller ei ettersom mange faktisk finnes på oppgitt posisjon.
Re: Gsak corrected coordinates
På mystery-cacher som ligger på oppgitte koordinater (typisk challenge-cacher), pleier jeg å sette corrected coordinates til de oppgitte koordinatene. Da får jeg opp trekanten i GSAK og får dem med på overføringen. Vet ikke om det løser problemet ditt?
- Raggsokk
Re: Gsak corrected coordinates
Det samme gjør jeg også. For å huske at det ligger der det gjør.
Jeg skal prøve det du forklarer bjoff. Det hørtes ut som noe jeg har hørt før, men glemt. Bukker og takker.
Jeg skal prøve det du forklarer bjoff. Det hørtes ut som noe jeg har hørt før, men glemt. Bukker og takker.
Re: Gsak corrected coordinates
Ser at dette innlegget er litt gammelt, men prøver likevel. Løsningen Ragsokk og bjoff foreslår ser grei ut, den må jeg prøve. MEN: på gpskartet vil da ikonet forbli et "?" regner jeg med?
Jeg vil gjerne ha et ikon som skiller seg ut, slik at jeg ikke trenger å åpne beskrivelsen for å se om denne er løst eller ikke (altså har korrigerte koordinater). Samme vil da gjelde for challenge-cacher jeg er kvalifisert til.
For å hjelpe meg selv, har jeg oppdatert koordinater i GSAK (eller GC og importert til GSAK), så trykt "Rediger" og endret ikonet til Other i stedet for Mystery. Hvis jeg da låser for å hindre overskriving, vil ikonet bli en lukket skattekiste på kartet i stedet for et spørsmåltegn. Ved funn blir det endret til en åpen skattekiste.
Eneste aberet er at ved logging i GSAK må jeg ta bort haken som låser cachen før jeg kjører bagdegen for å unngå funn på "Other" i statistikken.
Dette er muligens tungvint, men det funker for meg. Med tanke på Mysteries-på-en-dag challenger o.l er det greit å vite hvilke som er korrigert/løst og ikke.
Vil den metoden med 'GarminExport endre ikonet på gpsen? Er det lettere enn å gjøre som jeg gjør nå?
Jeg vil gjerne ha et ikon som skiller seg ut, slik at jeg ikke trenger å åpne beskrivelsen for å se om denne er løst eller ikke (altså har korrigerte koordinater). Samme vil da gjelde for challenge-cacher jeg er kvalifisert til.
For å hjelpe meg selv, har jeg oppdatert koordinater i GSAK (eller GC og importert til GSAK), så trykt "Rediger" og endret ikonet til Other i stedet for Mystery. Hvis jeg da låser for å hindre overskriving, vil ikonet bli en lukket skattekiste på kartet i stedet for et spørsmåltegn. Ved funn blir det endret til en åpen skattekiste.
Eneste aberet er at ved logging i GSAK må jeg ta bort haken som låser cachen før jeg kjører bagdegen for å unngå funn på "Other" i statistikken.
Dette er muligens tungvint, men det funker for meg. Med tanke på Mysteries-på-en-dag challenger o.l er det greit å vite hvilke som er korrigert/løst og ikke.
Vil den metoden med 'GarminExport endre ikonet på gpsen? Er det lettere enn å gjøre som jeg gjør nå?
Re: Gsak corrected coordinates
Når jeg retter slik som beskrevet, og bruker Garmin Export, får jeg et gult varselskilt ved spørsmålstegnet på kartet.
Og stjerne ved cachenavnet i listen på GPSen
Og stjerne ved cachenavnet i listen på GPSen
Re: Gsak corrected coordinates
Dette varselsskiltet får jeg ikke opp på kartet mitt? Får stjernen ved cachenavnet, men ikke på alle.Når jeg retter slik som beskrevet, og bruker Garmin Export, får jeg et gult varselskilt ved spørsmålstegnet på kartet.
Og stjerne ved cachenavnet i listen på GPSen.
Hvis jeg derimot bruker menyen < GPS-send veipunkter til gpsr >, og endrer navn til "%correct=* %Name" kommer stjernen ved samtlige.
Et varselsskilt eller lignende på kartet hadde gjort susen for min del, da blir det lettere å se hvilke som det lønner seg å styre mot. Min Montana vil ikke vise disse, så jeg lurer på hvorfor.
Re: Gsak corrected coordinates
Jeg er ikke ved GSAK nå og får ikke sjekket innstillingene, men jeg gjør slik Sven-Egil beskriver, og for opp varselsskilt på alle mine korrigerte koordinater, på Montana. I Garmin Export er det noen bokser med alternativer for ulike varslingsikoner - korrigert, disabled, har TB, favorittpoeng osv. Sjekk at korrigerte koordinater er markert der!
Re: Gsak corrected coordinates
Takk mamoreb - det virket! Nå viser det lille skiltet. Skulle gjerne hatt det litt større - men dette var en funksjon jeg ikke visste om. Må leke meg litt med den!mamoreb skrev:Jeg er ikke ved GSAK nå og får ikke sjekket innstillingene, men jeg gjør slik Sven-Egil beskriver, og for opp varselsskilt på alle mine korrigerte koordinater, på Montana. I Garmin Export er det noen bokser med alternativer for ulike varslingsikoner - korrigert, disabled, har TB, favorittpoeng osv. Sjekk at korrigerte koordinater er markert der!