ronilse skrev:
Hei, hmmm.
Vennligst les hva som er skrevet før du kommenterer, som admin burde du ha nok år på ryggen til ikke å gå i slike feller for å "beskytte" andre.
Jeg har ikke problemer med min android mobil(aldri sagt jeg har heller) og koordinater og vil heller ikke ha det ved et eventuelt utlegg, men når reviewer ikke liker at det blir brukt så ser ikke jeg noe grunn til å gjøre dette heller. "Bare ikke bruk den til å legge ut cacher med, så er jeg fornøyd. " vel da blir han missfornøyd med meg hvis jeg skal legge ut for det er det jeg bruker og i "reglene" står det jo ingenting om at mobil ikke kan brukes. Hvis det kun er iPhone telefoner som er problemet skulle det ikke vært nevnt i denne tråden for som første post sier(trådstarter) "Iphone er ikke aktuelt....".
Hvis du leser alle kommentarene , også den fra Anders99, ordentilg, vil du oppdage at PROBLEMET med MAJORITETEN av cacher hvor posisjonen er skaffet til veie ved hjelp av en mobiltelefon er at nøyaktigheten er alt for dårlig. Dette medfører, som flere har påpekt, at cachere som leter etter cachen ikke finner den fordi nøyaktigheten på koordinatene er for dårlig. Hovedårsaken til dette er at de fleste mobiltelefoncachere lever i den villfarelse å tro at koordinatene som vises på skjermen til enhver tid er 100% nøyaktige, fordi de har hørt at GPS er nøyaktig. De færreste mobiltelefonbrukere har hørt om midling, og INGEN av mobiltelefonprodusentene har hørt om dette. Midling går ut på at man holder GPS-enheten i ro på samme sted over tid, slik at man kan måle posisjonen MER NØYAKTIG ved gjentatte posisjonsbestemmelser enn ved bare "et skudd". Som mamoreb er inne på finnes det Apps som gir mulighet for midling (averaging), noe som trolig alene ville heve nivået på koordinatene på cacher hvor mobiltelefon er benyttet som GPS. Likevel vil ikke dette si at alle nye mobiltelefoneiere som plutselig oppdager geocaching via en app, nødvendigvis forstår viktigheten av gode kooridnater på en cache. Det er nemlig STOR forskjell på å lete og på å legge ut. Dersom GPSen du benytter til leting er unøyaktig kan du likevel oppleve å ha "1 meters nøyaktighet" på GPSen når du finner cachen. Dette kan skyldes tilfeldigheter som gjør at du slumper til å ha meget god nøyaktighet, eller at GPSen tror at den er nøyaktig til tross for at den egentlig har ganske stor usikkerhet på sine beregninger.
Dersom du opplever det samme ved utlegging, risikerer du at cachere med en mer nøyaktig GPS vil lete i et mye mindre område som kanskje til og med er godt utenfor et naturlig leteområde, med det resultat at de ikke finner cachen eller klager på kooridnatene.
Dette er årsaken til at Makuta Teridax, som reviewer, påpeker kravene til posisjonering ved utleggelse. Dette er også årsaken til at flere her på forumet støtter hans uttalelser, fordi flere har opplevd å lete etter cacher med dårlige koordinater, og også har sett at mange flere nye cacher flyttes og justeres etter publisering.
Videre vil det kanskje ikke motivere cacheutleggere mye dersom de første cachene får mer kritikk for dårlige koordinater enn skryt for stedet de har valgt. Resultatet kan bli at vedkommende ikke gidder å legge ut flere cacher, eller ikke gidder å fortsette med geocaching, på grunn av mange dårlige kritikker. Dette forsøker man å unngå ved å stille krav til posisjonsinnhenting. Hvis du leser andre tråder her på forumet, vil du se at enkelte har forsøkt å anbefale diverse nettbaserte kartløsninger som et godt alternativ til sikring av koordinatene og at dette blir kraftig tilbakevist av de som har greie på kart og nettbaserte kartløsninger.
Jeg har et par cacher hvor enkelte cachere påpeker at koordinatene er dårlige. Koordinatene på disse er derimot mer nøyaktig enn alle håndholdte GPSer klarer å måle. Problemet i områdene disse cachene er lokalisert er i hovedsak høye bygninger. Jeg er faktisk ikke sikker på om det hadde latt seg gjøre å få gode nok koordinater på i alle fall en av dem med en håndholdt GPS (og enda mindre en mobiltelefon med GPS). Siden jeg sitter på det beste kartverket som finnes tilgjengelig for området, kan jeg kvalitetssikre koordinatene med dette. Således vet jeg at koordinatene er korrekte, og at meldingene om dårlige koordinater ikke er reelle. En slik mulighet er selvsagt ikke alle forunnt, men gjør at jeg har mulighet til å kvalitetssikre cacher jeg legger ut i Oslo.