Koordinat konvertering?
Jeg leter etter programvare som kan konvertere fra NAD27 til WGS84, men finner ikke noe brukbart; bare amerikanske som ikke funker i Norge. Finnes det noen løsning?
Re: Koordinat konvertering?
Det er mye på nettet som konverterer NAD27 til WGS84, men det har du tydligvis funnet.
NAD27 står for North American Datum 1927 og har ingen definisjon for Norge.
NAD27 står for North American Datum 1927 og har ingen definisjon for Norge.
Otto Milvang
Re: Koordinat konvertering?
MapSource har datum for NAD27 fra Alaska til Bahamas og det er ingen problemer med konverteringen til WGS84 der i gården, også for Norge.
Om det blir korrekt vet jeg ikke.
Som Gacrux skriver er dette for Nordamerika.
Er dette rent akademisk, eller det noe praktisk ut og går
Om det blir korrekt vet jeg ikke.
Som Gacrux skriver er dette for Nordamerika.
Er dette rent akademisk, eller det noe praktisk ut og går
Re: Koordinat konvertering?
Mapsource bruker en enkel 3-parameter transformasjon (Molodensky transformasjon) for datumtransformasjoner. Dette er en god transformasjon med noen meter-nøyaktighet innenfor et område. MapSource bruker f. eks en slik transformasjon mellom Europeisk datum 1950 (ED50) til WGS84, men denne er en tilnærming som gjelder for hele Europa. Fundamentalpunktet for ED50 er Postdam (Tyskland). NAD27 har sitt fundamentalpunkt i Meades Ranch i Kansas, USA. For hvert av disse datum beskriver henholdsvis ED50 og NAD27 ellipsoidetilpassing til jordas overflate rundt fundamentalpunktet. En transformasjon fra WGS84 til NAD27 for et punkt i Norge gir derfor ingen mening fordi NAD27 ellipsoidetilpassingen overhode ikke passer for Norge. Du kan godt gjennomføre en 3-parameter transformasjon for et punkt i Norge fra WGS84 til NAD27 (eller omvendt) slik MapSource gjør, fordi det bare er matematikk, men parametrene som inngår i beregningen er altså tilpasset for USA, og har egentlig ikke noe med geografiske koordinater å gjøre.
Otto Milvang
Re: Koordinat konvertering?
Men det som er litt rart, ut fra det dere svarer, er at på waypoint conversion siden til hver enkelt cache, er det oppgitt også NAD27, enda det ikke gir noen mening... Hvordan skal det forstås?.
Re: Koordinat konvertering?
Geocaching.com er en amerikansk side Ikke mer hokus pokus en detOsolog skrev:Men det som er litt rart, ut fra det dere svarer, er at på waypoint conversion siden til hver enkelt cache, er det oppgitt også NAD27, enda det ikke gir noen mening... Hvordan skal det forstås?.