Jeg er temmelig ny med gps-systemet. Kjøpte meg for en ukes tid siden en Garmin Oregon 450, og er superfornøyd med hvordan den fungerer i forhold til geocaching. Problemet mitt er bare det at når jeg er på sidene til ut.no er koordinatene skrevet med desimalgrader f.eks. 60.4675°, 10.2893°..... Dette får jeg ikke inn på gps'n, er usikker på hvilken instilling jeg må sette den i...
Noen som kan hjelpe meg å finne en bra side som konverterer fra denne måten til den vanlige innen geocaching?
På forhånd; Tusen takk!!
Koordinater...
Re: Koordinater...
GPSConv konverterer mellom mange formater:Gaupa77 skrev:Jeg er temmelig ny med gps-systemet. Kjøpte meg for en ukes tid siden en Garmin Oregon 450, og er superfornøyd med hvordan den fungerer i forhold til geocaching. Problemet mitt er bare det at når jeg er på sidene til ut.no er koordinatene skrevet med desimalgrader f.eks. 60.4675°, 10.2893°..... Dette får jeg ikke inn på gps'n, er usikker på hvilken instilling jeg må sette den i...
Noen som kan hjelpe meg å finne en bra side som konverterer fra denne måten til den vanlige innen geocaching?
På forhånd; Tusen takk!!
Du finner GPSConv for nedlasting her: http://www.milvang.no/gps/gpsconv/gpsconv.html
Ellers kan du enkelt skifte mellom desimalgrader og desimalminutter (og andre formater) i Oregon. Du finner det under Setup->Position Format. Tilsvarende funksjon finnes også i Mapsource.
Bruker du Google -> "convert coordinates decimal minutes degrees" finner du også masse nyttige sider.
Re: Koordinater...
Jeg bruker ofte geocaching.com sin egen konverterer.
http://www.geocaching.com/wpt/
Den finner du ved å klikke på "Other Conversions" ved siden av koordinatene på hvilken som helst cacheside.
http://www.geocaching.com/wpt/
Den finner du ved å klikke på "Other Conversions" ved siden av koordinatene på hvilken som helst cacheside.
Re: Koordinater...
Tusen takk for hjelpen!!
Som sagt er jeg litt grønn enda....
Som sagt er jeg litt grønn enda....
Re: Koordinater...
Jeg bruker http://http://boulter.com/gps/
Her kan du skrive inn nesten hvilke som helst koordinater og få dem ut i forskjellige formater.
Her kan du skrive inn nesten hvilke som helst koordinater og få dem ut i forskjellige formater.
Re: Koordinater...
En litt mer interaktiv versjon finnes også på
http://www.gacrux.no/GpsConv/GpsConv.html
Merk at http://www.geocaching.com/wpt/ regner vestlandet som sone 31 som er feil
http://boulter.com/gps regner også feil her og gir i tillegg feil sonebokstav.
Hverken geocaching eller boulter rgner fra UTM til LAT/LON
GpsConv gir kommune/fylke og kan også regne i NGO / ED50 koordinater.
http://www.gacrux.no/GpsConv/GpsConv.html
Merk at http://www.geocaching.com/wpt/ regner vestlandet som sone 31 som er feil
http://boulter.com/gps regner også feil her og gir i tillegg feil sonebokstav.
Hverken geocaching eller boulter rgner fra UTM til LAT/LON
GpsConv gir kommune/fylke og kan også regne i NGO / ED50 koordinater.
Otto Milvang